samsunpdr.org

samsunpdr.org

DANIŞMANLIK TEDBİRİ UYGULAMASINDA ÇELİŞKİYE DÜŞÜLEN KONULAR

Nisan 14
08:31 2019

DANIŞMANLIK TEDBİRİ UYGULAMASINDA REHBERLİK PERSONELİ İÇİN ÇELİŞKİYE DÜŞÜLEN KONULAR

1- Danışmanlık tedbiri uygulamalarında kimler görevlendirilir?

CEVAP
Öncelikle bu konudaki asli görevli bakanlık; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asli görevliler ise bu bakanlığın uzmanlarıdır. Ancak personel eksikliğinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereğince rehberlik personeline dosya aktarılmaktadır.
Bu konuda asli görevli ilgili bakanlık ‘personelimiz yok’ derken, milli eğitim müdürlüklerinin gerekli durumda personelimiz yetersiz diyememesi, ilginçtir.
Rehberlik yönetmeliğine göre danışmanlık tedbiri kayıtlı olduğu okuldaki rehberlik personeline,
okulda rehberlik personeli yoksa rehberlik araştırma merkezleri veya en yakın okuldaki rehberlik personeline verilir.

2- Danışmanlık tedbiri İçin ücret var mıdır?
CEVAP
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndaki dosya ile ilgilenen uzmanlar aylık 170 tl ücret almaktadır. Ancak asli görevi olmadığı halde danışnanlık tedbirinde görevlendirilen MEB’ deki rehberlik personeline herhangi bir ücret verilmemektedir.
Bu nedenle MEB rehberlik kadrosu personeli için danışmanlık tedbiri görevleri, angaryadır. Bu noktada şimdiye kadar herhangi bir arkadaşımız mahkemeye gitmemiştir, gittiği taktirde bu kazanımı elde edeceği olasıdır.

3- Danışmanlık tedbiri dosyaları ile ilgili yaz tatili ve sömestirde rehberlik personeli sorumlulugu var mıdır?
CEVAP
Yaz tatili ve sömestır tatilleri rehberlik personeline bakanlar kurulunca verilmiş bir anayasal haktır, tatil döneminde personel tatilini sadece bakanlar kurulu kararıyla olağanüstü hallerde bozulabilir. İlgili rapor tatil dönemi bitiminde verilebilir.

4- Danışmanlık tedbirinde aile ve öğrenci görüşmeleri nasıl yapılacaktır?
CEVAP
Danışmanlık tedbiri uygulaması olan öğrenci ve ailesi ile görüşmeler personelin görev yaptığı kurumda rehberlik servisinde veya uygun bir yerde yapılır. Rehberlik personeli kurum dışında herhangi bir yere görüşmeye gitmez. Öğrenci, rehberlik personelin görev yaptığı kuruma okul müdürlüğü aracılığıyla davet edilir. Bunun için rehberlik personeli Okul müdürlüğüne resmi dilekçeyle davet için başvurabilir.
Dilekçe örneği;
“…… okulu müdürlüğüne
Danışmanlık tedbiri uygulaması olan. ….. İsimli öğrenci ile Danışmanlık tedbiri çalışmaları kapsamında görüşme yapılması planlanmıştır, …….. tarih ve ……… saatte ilgili öğrencinin ve ailesinin Resmi olarak davet edilmesi İçin gereğini bilgilerinize arz ederim.”

İlgili gün ve saatte görüşmeye öğrenci aile tarafından getirilmemiş ise, okul müdürü ile birlikte bir tutanak tutulur. Hakime gönderilen rapora öğrencinin okul tarafından davet edildiği halde görüşmeye gelmediği belirtilir. Bu konuda özellikle tekrar ediyorum, danışmanlık tedbiri uygulanan öğrencinin evine mahallesine gidilmez, ayrıca rehberlik personeli direk çağırmaz, kurum vasıtasıyla çağırılmalıdır..Çağrı olarak resmi mektup, telefon tebligatı kullanılabilir. Telefon ile çağırım yapılmışsa;
“……..tarih ve …….. saatte ……… numaralı kurum telefonundan ……. numaralı telefonla annesi & babası vs. aranarak öğrenci davet edilmiştir” şeklinde bir tutanak tutulmalıdır. Öğrenci davet edilmemişse sorumlu okul idaresidir, öğrenci görüşme günü getirilmemişse sorumlu artık öğrencinin ailesidir.

5- Dosya sahibi öğrenci okula kayıtlı değilse adres bulma, aileyi bulma sorumlulu kime aittir?
CEVAP
Gelen evrakta öğrencinin adresi bellidir ancak ilgili adreste bulunmuyorsa okul idaresi bu konuda mahkemeden yardım talep eder, rehberlik personeli kesinlikle öğrencinin adresini bulmak, araştırmak yükümlülüğü ve sorumluluğuna sahip değildir.
Bu konuda sorumluluk okul idaresine aittir, siz öğrencinin okula davetini dilekçeyle okul müdürlüğüne yaptığınızda, öğrenci ilgili adreste değilse veya adresi biliniyorsa gerekli işlemler okul idaresi yapacaktır.

Oğuz ÖZAT
Psikolojik Danışman

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Mayıs 2023

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00