samsunpdr.org

samsunpdr.org

NÖBET ÖZLÜK DEĞİL OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HiZMETLERi MESLEKİ İLKELERİNE AYKIRIDIR

NÖBET ÖZLÜK DEĞİL OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HiZMETLERi MESLEKİ İLKELERİNE AYKIRIDIR
Eylül 12
17:40 2019

NÖBET ÖZLÜK DEĞİL OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HiZMETLERi MESLEKİ İLKELERİNE AYKIRIDIR

Bir kısım sendikaların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda rehberlik personelinin nöbet konusunda ‘gönüllülük ilkesi’ ile çalıştırılması isteği mesleğin temel ilkelerine aykırıdır. Özlük bağlamında da mesnetsiz bir öneridir.


Nöbet, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanı temel ilkelerinden demokratik ve insancıl anlayış ve danışan ile eşit ilişki, iletişim sürecine aykırıdır. Okul rehberlik hizmetlerinde okul psikolojik danışmanı veya rehberlik personelinin nöbet tutması, idari görev yapması, öğrencinin karşısında erk ve statü olarak görev yapması mümkün değildir. Öğrencinin çekindiği, tedirgin olduğu, terapötik bir iletişim kuramadığı ve değerler noktasında kendini ifade edemeyeceği bir psikolojik danışman veya rehberlik personeli görevini yapamaz. Bu nedenle nöbet mesleki ilkeler bağlamında yanlıştır.


Nöbetin bazı sendikaların istediği gibi gönüllülük ilkesine bağlı olması hatalı bir yaklaşım olacaktır. Okul rehberlik personeline nöbetle ilgili karşı duruşumuz, meslekidir. Okul nöbeti, suç işleyen öğrencinin nöbetçi öğretmenin gerekli yaptırımı ve disiplin işlemini uyguladığı bir durum oluşturabileceğinden rehberlik personelin nöbet tutması hizmet ilkelerine aykırıdır ayrıca sürecin doğru işlemesinde de sıkıntı yaratacaktır. Bunun yanında mesleki olarak etik ilkelerden uzaklaşılacaktır.


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları, üniversite lisans programları ve sonrası eğitimlerinde bu bağlam ve ilkeler doğrultusunda eğitim almıştır. Mesleğinin bilincinde ve farkında olan etik ilke ve değerlerini göz önünde bulunduran, mesleki yetkinlik ve yeterliğe sahip hiçbir psikolojik danışmanın nöbet görevini kabul edeceği düşünülemez.


Psikolojik danışma ve rehberlik bölümü mezunu bilinçli her meslektaşımız nöbet, etüt, idari işlerde görev yapmanın mesleki ilkelere aykırı olduğunu bilir, buna göre okumuştur ve göreve bunu düşünerek talip olmuştur. Mesleki etik ilkelerden uzak, bu eğitimi almamış, PDR alanında eğitim görmemiş kişilerin ve paraya tamah etmiş bazı alanımızdan bireylerin nöbet isteği, etik dışıdır. Kaldı ki nöbetin yanlış olduğu noktasında yaklaşık 10.000’e yakın bakanlığımıza başvuru varken, nöbet isteği binle ifade edilmektedir.


“Nöbet parası var, nöbet tutmak istiyorum” diyen kişilerin idari işler, sosyal kulüp, boş derse girme gibi görevlere karşı çıkması da ahlaki ve etik yönden ilkesizliktir. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanı akademisyenlerinin ve mesleki ilkelere uygun çalışan yetkinlik ve yeterliliğe sahip, mesleki benliği yerinde arkadaşlarımızın nöbete karşı çıkmasının nedeni özlük değil, mesleki sınırlar ve ilkelerdir.


Bu nedenle bazı sendikaların ve bazı kişilerin ‘nöbet isteğe bağlı olsun, gönüllü olsun’ tavrı yanlıştır. Bu yönde söylem geliştiren sendikaların talepleri hatalıdır, keşke ilgili sendikalar bu konuda meslek kuruluşu olarak tarafımızdan gerekli müşavirliği ve teknik desteği isteselerdi.

Nöbet okul rehberlik hizmetlerinde hizmetin yürümesini engelleyecek, terapötik iletişim kurmayı engelleyecek bir görevdir. Hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir, yönetmeliğin ilgili maddesi Danıştay sürecindedir, yeni yönetmelikte de kesinlikle bulunmasını kabul etmiyoruz.


Yeni yazıldığı söylenen yönetmeliğin içerisinde nöbet, idari görevler, gözetmenlik gibi meslekle hizmetle bağdaşmayacak maddelerin karşısında olacağımızı Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetmelik yazanların da bilmesi önemlidir.

Oğuz ÖZAT
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şube Başkanı

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Ocak 2022

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00