samsunpdr.org

samsunpdr.org

Notlar Yüksek İse Her Şey Çok İyi Değil!

Notlar Yüksek İse Her Şey Çok İyi Değil!
Ocak 22
10:30 2016

Öğrenci karnelerinde ki bilgileri ayrı ayrı değerlendirin.

Bu gün tüm ilk ve orta dereceli okullarda karne heyecanı var

Yolda biriyle karşılaşırsınız. Selamlaşır ve çocuklar nasıl diye sorarsınız “Dersleri karnesi iyi amcası veya teyzesi” cevabını alırsınız.  Oysa biz onun sağlığını genel durumunu gelişimini sormuşuzdur.
Öyle bir haldeyiz ki çocuğun karnesi iyi,notları yüksek ise her şeyi iyidir.

Sağlığı,ruhsal yapısı,gelişimi,arkadaşlıkları,  duyguları hiç önemli değil.Dersi başarılı ya yeter.
Derslerinde başarılı amcası, her şey güzel ..
Ruh sağlığı,bedensel sağlığı,ilişkileri,iletişimi. Çocukları yarış haline sokan eğitim sistemi değil ailelerin beklentileri,değerleri ve insani saldırganlığın iz düşümüdür.
Bu noktada çocuklarımız ailesinin bu yapısını farkettiğinde nasıl bir içsel bunaltı yaşayabileceğini ve bunun tüm yaşamını gelecek hayatını nasıl etkileyeceğini bilmeliyiz.
Bu toplumun bunaltılarla dolu doktora değil sağlıklı bir çiftçiye daha çok ihtiyacı olduğunu ve Bir bireyın mutluluğunun meslekle değil ilgi, yetenek ve toplumla uyumlu bireyler olmasıyla oluştuğunu bilmek gerekir.
Çocuğunuza paralı statülü mutsuz bir yaşam yerine mutlu ancak kendine ,ailesine yetebilen,hayatı bilen,toplumsal değerlerin farkında aynı zamanda varoluşsal yaşayan bireyler olarak kendini gerçekleştirme yolunda adımlar aatabilen kişiler olarak hayata hazırlamak en doğru olandır.
Karne Tüm ailemizin derken.
Evet karnede  bulunan, devamsızlık, davranış ve ders notlarında;
Kalıtım ve çevre etkisi önemlidir ki çevre;
Aile
Okul
Sosyal yaşam
Eğitim ortamı ve programı
Öğretmen yapısı etkilidir.
Notlar tüm toplumundur.Özellikle ailenindir. Şöyle ki
Karnede bulunan ders notları öğrencilerin sadece akademik bilgisini ifade etmemektedir.
Aynı zamanda sorumluluk bilinci,bilgiyi alma ve bu konuda ki planlı çalışması, öğrencinin hedef davranışa ne kadar ulaştığının belgesi olduğu gibi .dönemin ve genel hayat çizgisinde çevre etkisinin ne kadar olumlu veya olumsuz olduğunun göstergesidir.
Devamsızlık çocuğunuzun boş zaman bulamadığını,arkadaşlarıyla zaman geçirdiğini,okuldan soğuma şyaşadığını gösterirken aynı zamanda devamsızlık günlerini bilmek hangi dersleri ötelediğinin veya hangi öğretmenlere karşı nasıl tutum oluşturduğunun göstergesidir.devamsızlık değerleri öğrencinin okula,derslerine sempati ve antipati gösterdiğinin açık göstergesidir.Ayrıca devamsızlık Ailelerin baskıcı,boş vermiş,ilgili veya ilgisiz olduğunun çocuğuna özel zamanlar konusunda nasıl bir yol izlediğini göstermektedir.
Derslerinde zayıf sayısını veya düşük not sayısını saymak yerine hangi alanlarda notları düşük incelemek daha doğru olacaktır.Hangi derslerde yüksek veya düşük not aldığı aslında çocuğıun ilgisini,yeteneğini ve derse verdiği değeri ortaya çıkarmaktadır.Öğrencinizin gelecekte hangi alanda meslek sahibi olacağının en önemli göstergesidir.
Yine derslerinde her alanda başarı düşüklüğü veya farklı alan derslerinde düşük veya yüksek olması öğrencinizin yetenek ve ilgi alanlarının belirginleşmediği veya daha özel nedenlerle bu durumun oluştuğunun göstergesidir ki okulunuz psikolojik danışmanı bu nedenle sizleri beklemektedir.
Çocuğunuz ile karney analiz ederken doğru sorular sormalısınız.
Neden zayıf? sorusu cevapsızdır hatta bir işkence aletidir.
Bu devamsızlık nedir sorusu polisin azılı bir suçluya dahi sormayacağı kadar baskıcı ve bunaltıcı bir sorudur.
Yalana,kaçmaya,savunmaya hatta ien iyi savunma olan saldırıya geçirecek sorulardır.
Bunun yerine, bu dersle ilgili düşüncelerin nedir? Bu konuda değerlendirme yaptın mı? Sonrasında çözümü ne olabilir ile düşünce jimnastiği zor olamasa gerek.Yapıcı sorular çocuğunuzun yaşadığı durum ile ilgili içsel olarak analiz etmesini sağlayacaktır.
Tehditler,suçlamalar, gereksiz ve çözüme götürmeyecek cezalar veya tutumlar bir çok zaman duyuyorsunuz intiharlara kadar neden olan yıkımlar ortaya çıkarmaktadır.
Karne dönemi hepimizin geçmiş yaşamında karın ağrılı dönem olarak hatıralarımızda iken çocuğunuza bunu yaşatmanın anlamı olmasa gerek.
O sizin bu dünyaya bırakacağınız parcanız.
Üzmeyin üzülmeyin.
Tatilinizi verimli geçirin.Çocuğunuz ve siz güzel zamanlar geçirmeye çalışın ve ikinci dönem için yeni başlangıç planları yapın.

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00