samsunpdr.org

samsunpdr.org

PDR Hizmetleri Yönetmeliği Değişiyor Mu?

PDR Hizmetleri Yönetmeliği Değişiyor Mu?
Nisan 18
17:56 2017

PDR Hizmetleri Yönetmeliği Değişiyor Mu?

ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN
ÇAĞDAŞ EĞİTİME YIKICI VE OLUMSUZ BİR DÜZENLEME YAPILIYOR!

Çağdaş eğitimin olmazsa olmazı rehberlik hizmetleri Yönetmeliği İçeriğinde öğrendiğim kadarıyla eğitim ilkeleri, Rehberlik ilkeleri katledilerek hatta yok edilerek yeniden yazıldığının ve imza için beklediğinin bilgisi elimize ulaşmıştır.

Yönetmelikte açıkça nöbet, etüt, derse girer ifadeleri bulunmakta, mesai saati haftalık 40 saate çıkarılmış, verilemeyecek görevler ve Psikolojik Danışma kavramı kaldırılmış olduğu belirtilmektedir.

Bu değişiklik ile çağdaş eğitimde üçüncü boyut olan, okullarda öğrenci kişilik hizmetleri kapsamında Rehberlik hizmetleri işlevsellikten çıkarılmış bir duruma getirilmek istenmektedir. Yeni yönetmelik okul rehberlik hizmetleri bilimselliği ve ilkelerinden, gizlilik, gönüllülük, demokratik insancıl  anlayış, bireysellik ilkeleri ve hizmette empati ve terapötik iletişim için gerekli olan eşitlik anlayışını yok etmektedir.

Nöbet tutan bir rehberlik personelinin uyumsuz öğrenciyi nöbet görevi gereği disipline vermesi, uyarması, aynı öğrencinin ve okul öğrencilerinin rehberlik uzmanına koşulsuz kabul ile gitmesine engeldir.

Bu gün ülkemizde öğrenci tecavüz, istismar ve ihmal vak’alarının rehberlik personeli sayesinde ortaya çıktığı aşikardır. Bunun temel nedeni ise kişinin koşulsuz kabulüdür.

Rehberlik personelinin görevinde en önemli done iletişimdir. İletişim ise karşılıklı anlayış, rehberlik personeline öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde oluşmaktadır. Oysa ki nöbet, etüt ve benzeri erk görevler bu ilişkiyi dolayısıyla rehberlik hizmetleri işlevini yok edecektir.

Öğretmen mesaisi 30 saattir, 40 saat yapılması kanunlara aykırıdır. Ayrıca fazladan eklenen 10 saatin karşılığı ücret ve diğer hakların nasıl karşılanacağı belirtilmemektedir. Yapılan düzenleme Anayasa ve kanunların eşit işe eşit hak ilkelerine aykırıdır.

Mevcut PDR hizmetleri yönetmeliği eksikleri olsa da rehberlik ilke ve yöntemleri açısından işlevseldir. Gündeme getirilen yönetmeliği hazırlayanların ise Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili en küçük ne bilgileri ne eğitimleri olduğu düşünülmemektedir. Rehberlik personeli okulun joker öğretmeni, idare yardımcısı haline dönüştürülmek istenmektedir.

Bundan sonraki aşama tüm öğretmenlerin 40 saat okulda tutulmasıdır. Bu mesai konusu genel bütün branşlar için düşünülen projedir, Rehberlik ilk ayağıdır. Hayatında okullarda görev yapmamış okullarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik eğitimi almamış kişilerin yazdığı açıkça ortada olan bu facia eğitim sistemine atılan bir dinamittir.

Öğrenci farklılığı ve bireyselliği eğitim ilke ve yöntemlerinin yok sayıldığı bu yönetmeliğe. Sayın Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarımızın derhal duruma el koyması eğitim sistemini bu düzenleme ile ortaya çıkacak olumsuzluklardan bir kurtaracaktır.

Oğuz Özat
Türk PDR-Der Samsun Şubesi Başkanı

Etiketler
MEB
Paylaş

Yazar hakkında

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

İlgili Gönderiler

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Şu anda hiç yorum yok, bir tane eklemek ister misiniz?

Bir yorum yaz

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir.

[ultimatemember form_id=4523]

Eğitimler

#Eğitim: Yaratıcı Drama
#Eğitim: Oyun Terapisi
#Eğitim: Stanford Binet
#Eğitim: WISCr
#Eğitim: Resim Yorumlama
previous arrow
next arrow
Slider

Takvim

Kasım 2018

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
  • #Eğitim: Oyun Terapistliği
18
  • #Eğitim: Oyun Terapistliği
19
20
21
22
23
24
  • #Eğitim: Yaratıcı Drama
25
  • #Eğitim: Yaratıcı Drama
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Something is wrong.
Instagram token error.
Daha Fazla

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00