samsunpdr.org

samsunpdr.org

PDR VE KARİYER OLANAKLARI

PDR VE KARİYER OLANAKLARI
Temmuz 05
23:57 2019

PDR VE KARİYER OLANAKLARI

Mezunlarımızda en sık karşılaştığımız konular;
1-Yönelme karmaşası
2-Yöneleceği alanla ilgili nasıl bir çalışma yapacağı,
3-Resmi prosedür bilgi eksikliği,
4- PDR mezunlarının yöneleceği iş alanlarıdır.

DEVLET ATAMASI
1- MEB’ de sözleşmeli Rehberlik Kadrosunda 2015 yılı itibarıyla atamada daralma olmuştur. Son birkaç yılın atamalarına baktığımızda en az 1500 ortalama atama olması muhtemeldir ve KPSS puanlarını gözden geçirdiğimizde mezunlarımızın atanma ile ilgili sıralama için en az 82 üzeri p121 puanına ihtiyacı vardır.

2- Adalet Bakanlığı’nda pedagog, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nda ASDEP ve sosyal çalışmacı, kaymakamlıklarda sosyal hizmet, kaymakamlık, üniversitelerin psikolojik danışma merkezleri ve TSK’ da psikolojik danışman kadroları için p3 puanı gerekmektedir ve bu bakanlıkların alımlarını takip etmek gerekir. Bahsettiğimiz kadrolara her yıl ortalama toplam 300 ile 500 arası personel alınmaktadır ancak buralara sadece PDR mezunu değil diğer bölümlerden de alımlar, birlikte yapılmaktadır.


3- Belediyelere alım yapılmaktadır. Ancak her belediye PDR kadrosu için personel almak zorunda değildir, sonuçta belediyeler özerk tüzel kamu kişiliktir. Bunun içinde ilgili belediyede bir tanıdık gerekmektedir.


4- Emniyet, Spor Bakanlığı ve farklı bakanlıklarda kadro özelliğine göre bazen başvurularda PDR’ yi alım kapsamına sokmuyorlar. Tabii ki bu durumlarda Türk PDR Derneği ve camiamızla kadroların açılması için gerekli lobi çalışması ve takibi yapıyoruz.

AKADEMİSYENLİK
Üniversiteler Bünyelerinde çalıştırmak ve akademik faaliyet yaptırmak üzere asistanlık sınavları yapmaktadır. Bunun yanında eskiden okutman dediğimiz öğretim görevlisi alabilmektedir.
Bunun için yüksek ALES, diploma puanı ve yabancı sil sınav puanı gereklidir.
Akademisyenlik düşünen arkadaşların üniversitelerin ilanlarını sürekli takip etmesi gerekmektedir.


Burada özellikle yeni mezun gençlerimiz, yüksek lisans ile üniversitelerde asistanlığı karıştırıyorlar, ikisi aynı şey değildir. Yükseklisans bir iş veya mesleğin ifa edildiği alan değil meslekle ilgili lisansüstü eğitimdir.

ÖZEL SEKTÖR
1- Milli eğitime bağlı özel okullar, rehabilitasyon merkezleri, özel Öğretim kursları’nda Özel Öğretim Yönetmeliğine göre rehberlik personeli çalıştırma mecburiyeti vardır. Rehberlik personeli olarak PDR ve pedagojik formasyon almış psikoloji ile geçmişte rehberlik sertifikası almış alan dışılar çalışabilmektedir.
Bunun için internet ortamında kariyer sitelerinde iş başvurularını inceleyebilirsiniz. Başvuru yapabilirsiniz bunlardan en önemli iki tanesi;
kariyer.net
yenibiris.com

Ayrıca bulunduğunuz şehrin Milli Eğitim Müdürlüğü’nde okullar listesini web sitesinden bularak CV ile okullara başvurmanız gerekir. Çok fazla okul var ancak mezunlarımızda gördüğüm en önemli sıkıntı gittikleri bir okuldaki olumsuz tutum ve olumsuz cevap sonrasında çökgünlük yaşamalarıdır.
İş bulmak, iş aramak ayrı bir sosyal beceridir, bu noktada sabırlı olmak önemlidir.

2- Psikolojik danışma merkezlerinde çalışabilirsiniz.
İlgili merkezlerde maaşlı çalışabildiğiniz gibi, danışanı siz bularak da ilgili merkezle anlaşıp belli bir fiyat karşılığında oralarda danışanlarınıza görüşme yapabilirsiniz.
Bununla ilgili de PDR kariyer grubumuzda geçmişte yazdığımız yazılarımız var inceleyebilirsiniz.

3- Kendi eğitim kurumlarınınızı açabilirsiniz, diplomanız buna yeterlidir önemli olan bütçeyi sağlamaktır.

4- Kendi danışma merkezinizi açabilirsiniz ancak bunun için yeterli terapi eğitimleri, test eğitimleri ve yetkinliğinizi sağlamanız önemlidir. Bu noktada maalesef yasal sıkıntı vardır, sağlık bakanlığı psikiyatrist ile birlikte açma zorunluluğu istemektedir. Halen bağımsız psikolojik danışma merkezi psikolog veya PDR mezunu arkadaşlarımız bu yasal yükümlülüğü yerine getirmeden açmaktadır. Böyle bir düşünceniz varsa bir muhasebeci bularak iş yerinizi açma ruhsatlarını belediye ve maliyeye başvurarak alabilirsiniz.

Onun dışında biz psikoloji alanından mezunuz. Davranış bilimciyiz, her alanda yetkinliğinizle kendi işinizi yaratabilirsiniz. Bir siyasi partide, bir spor takımında, kurumsal firmalarda… Burası tamamen yaratıcılığınız, azminiz, mesleğe sevginiz, çalışma isteğiniz ve fırsatları yakalamakla alakalıdır.

Ancak gençlerimizde gördüğünüz büyük sıkıntı ne yapayım diye düşünürken hiçbir şey yapmamalarıdır. Ya da aynı anda birkaç şeyi birden yapmaya çalışmalarıdır.
Karar verdiniz; devlet ataması istiyorsunuz, o halde özel sektör için hiçbir şey düşünmeyeceksiniz, tamamen KPSS’ye dönük çalışacaksınız. Ya da özel okullarda çalışmak istiyoruz o zaman KPSS’yi düşünmeyeceksiniz, tamamen okullarda iş arayışına gireceksiniz.
Bir koltukta iki karpuz olmaz.


Net karar verip ona yönelecek çalışmaya başlamamanız. Asıl problemini, net biçimde karar verip kararınıza dönük yoğunlaşmamanızdır.

Facebook PDR Kariyer grubunu, Türk PDR Derneği Samsun Şubesi olarak bu konulardaki soru ve sorunlarınız için kurduk. Ayrıca PDR alanı kariyer mücadelesi yapmak için de birlik sağlanması amaçlı bir platform olarak kullanıyoruz. Bu nedenle bu grubu aktif kullanmanız, ilanları paylaşıp ilanları takip etmeniz, sorunuz varsa sormanız önemlidir.

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Ağustos 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00