samsunpdr.org

samsunpdr.org

Psikolojik Danışma ve Yardım, Teknik Bir Ruh Sağlığı Yardım Sürecidir

Psikolojik Danışma ve Yardım, Teknik Bir Ruh Sağlığı Yardım Sürecidir
Nisan 18
12:03 2016

Psikolojik Danışma ve Yardım, Teknik Bir Ruh Sağlığı Yardım Sürecidir

Ehil olmayan kişilere dikkat! Psikolojik yardımı sadece psikolog, psikolojik danışman ve Psikiyatristler yapabilir.

Ülkemizde yasal boşluklar ve halkımızın psikolojik yardım süreci ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmamasını fırsat bilen bazı  istismarcılar veya Psikolojik danışma sürecini yapabileceğini düşünen kimseler tarafından yetkisiz ehil olmadan,gerekli resmi formasyona ve diplomaya sahip olmadığı halde devlet kurumlarında veya özel klinik ve danışma merkezlerinde. Ruhsal yardım ihtiyacı olan kişilere psikolojik terapi ve danışma süreci uygulandığını duyuyor ve görüyoruz.
Yapılan kanunlar nezdinde suçtur.Kaldı ki bunu para karşılığı yapmak ağır ceza gerektiren yasal bir durumdur.

Ruhsal yardım sürecinde yapılacak en küçük bir hata kişinin çözümlenmesi zor psikolojik süreçlere girmesine daha kötü sonuçlarla karşılaşmasına  neden olacağı aşikardır.

Yaşam koçları ;Bireylere mesleki gelişim ile ilgili destek hizmeti sunan  kişilerdir ve bununla ilgili resmi tanımlama bellidir.

Bu hizmet sektöre mesleki gelişim ile ilgili destek verecek iken,depresyon tedavisinden, eğitim koçluğuna kadar yetkisi ve yasal olarak erki olmayan konularda ticari faaliyetlerde blunuyor ve bunun reklamını dahi yapabiliyorlar.

Sosyal hizmet elemanları Sosyal hizmete gereksinimi olanların kaynak, hizmet ve fırsatlardan eşit olarak yararlanmalarını sağlamak, toplum kaynaklarını bu yönde etkin bir biçimde kullanmak iken bir çok sosyal hizmet uzmanının kendilerini bir psikolojik danışman veya psikolog görevi addetmesi hatta psikoterapi yapması duyumlarımız arasındadır. Sosyal hizmet uzmanları psikolojik destek uzmanı değil sosyal destek uzmanıdır.

Yine Meb de okullara atanmış veya Özel okul ve dershanelerde görev yapan; Felsefe,sosyoloji,program geliştirmeci ve bunun gibi psikoloji formasyonu olmayan kişilerin. Psikolojik danışman unvanı kullanarak,psikolojik danışma ve ruhsal yardım yaptıkları duyumlarımız arasındadır.

3-5 günlük uydurma sertifikalar veya internetten aldıkları yurt dışı kaynaklı ve Devletimiz ile ÖSM tarafından denkliği olmayan diploma görüntülü belgelere itibar etmemeleri ayrıca önemlidir.

İlgili meslek erbaplarının,Psikolojik danışma yapması bu unvanı kullanması yasalara aykırıdır.Bu yönde ticari veya kamuda psikolojik yardım ve desteği uzmanlara yönlendirmeyip kendilerinin yapmaya çalışması bundan para kazanmaya ve halkı istismar etmeye çalışması yönünde ihbarları sağlık bakanlığı ve milli Eğitim bakanlığının ihbar hatlarına yapabilir veya Derneğimize bildirebilirsiniz.Derneğimiz İlgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaktır.

Özellikle halkımızın Ruhsal destek ve yardım konusunda ehil kişilere diploması buna uygun olan; Psikoloji,Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile Psikiyatri eğitimi almış kişilerden almaları önemlidir. Diplomalarına bakmaları önemlidir.

 

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Ocak 2022

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00