samsunpdr.org

samsunpdr.org

Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Değişikliği Değerlendirme Toplantısı

Mayıs 24
20:06 2017

Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik Değişikliği Değerlendirme Toplantısı

(Konferans videosunu youtube.com/samsunpdr kanalında bulabilirsiniz,
kanalımıza abone olmayı unutmayınız.)

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi olarak 23.05.2017 tarihinde Samsun Öğretmenevinde “Rehberlik Hizmetleri ve Gündemdeki Değişikliklerle İlgili Değerlendirme Toplantısını
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, Türk Eğitim Sen Samsun 1.nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Eğitim Sen Samsun Şubesi Başkanı İsmail Yavuz, Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Cengiz Ciğerci, OMÜ PDR Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nursel Topkaya, Doç.Dr. Ercüment Ersanlı, Yrd.Doç.Dr. Yaşar Barut un katılımı ile gerçekleştirdik. Kendilerine katılımları için teşekkür ederiz.

Ayrıca davetimize gelerek hakları ve hizmet noktasında orada bulunarak hem destek veren, hem bu konuda duyarlı davranan meslektaşlarımıza, gelemeyen arkadaşlarımızın ise daha önemli işleri olduğu iyi niyetiyile yanımızda oldukları ve gücümüzün bir parçası oldukları düşüncesiyle başka buluşmalar da görmeyi temenni ederek teşekkür ederiz.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Samsun Şubesi Yönetim Kurulu

TOPLANTI KONUŞMALARI

Türk PDR-Der Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat:

Milli Eğitim Bakanlığı 2012 den itibaren Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri yönetmeliğini değiştirme çabasına girmiş, 2014 yılında bildiğiniz gibi Özel Eğitim ve rehberlik hizmetleri adı altında bir yönetmelik taslağını sunmuştur. Ancak bu taslak derneğimiz, çalışanlar ve sendikalar gibi paydaşlardan destek bulamamış geri çekilmiştir.

Geçen ay itibari ile yeniden Rehberlik hizmetleri adı altında bir yönetmelik yazıldığı ve paydaşlara sunulmadan imzaya çıkarıldığı bilgisi üzerine Türk PDR-Der, bu kadroda çalışan personel, sendikalar, birçok siyasi parti ve ilgili paydaşlar bu duruma tepki göstermiştir.

İlgili yönetmelik kamuoyundan gizlenmesi ilgi çekicidir. Oysaki MEB 2017 Ocak ayında şeffaflık prensip kararı almış, geçmişte yayınlanıncaya kadar gizlenen müfredatlar dahi artık kamuoyuna artık sunulmaktayken ilgili yönetmelik devlet sırrı gibi gizlenmiştir. Eğitim İş sendikasının gizlenen yönetmeliği bir şekilde elde ederek kamuoyuna paylaştığında çağdaş eğitim ilkelerinden son derece uzak, rehberlik ilkelerine son derece aykırı, bilimselliği göz ardı eden hatalı aynı zamanda hukuk ve yasa dilinden uzak, kanun ve yasaları gör ardı etmiş bir metin olduğu ortaya çıkmıştır.

Yazılan yönetmelik taslağı ile okullarda psikolojik danışma hizmetleri yok edildiği gibi rehberlik ilkeleri ve hizmeti de yok edilmektedir. Metnin yazıcı ve geliştiricilerinin rehberlik hizmetleri ve okul uygulamalarının farkında olmadıkları, bu alanda çalışıp çalışmadıkları tartışma konusu dahi olmuştur.

Rehberlik personelinin 657 sayılı devlet memurları, 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu ile güvence altında ki birçok özlük hakkı burada yok sayılmış işin özü yazılan bir yönetmelik metni devletin var olan kanunlarını hiçe sayılarak yazılmıştır. Bunun yanında MEB bünyesinde, ilköğretim ve ortaöğretim yönetmelikleri de dahil olmak üzere 30 ayrı yönetmeliğin ve binlerce genelge ile çatışan bir yönetmelik karşımıza çıkmıştır.

Dünyanın hiç bir yerinde yoktur ki bir personel görevleri için eklenen fıkraların sayısına alfabenin yetmemesi. Rehberlik personeli görevleri toplam 37 maddedir. Bu durum bazı kişilerin bir masaya oturup bilimsellikten uzak şunu da ekleyelim, boş oturmasınlar bunu da verelim aklıyla yazdıklarının göstergesidir.

Bu yönetmelikte kanunlara aykırı tam 24 madde ve fıkra belirledik ki işin bir diğer trajikomik yönü aynı yönetmelikte 12 madde barındığı yönetmeliği red ediyor.

Bu metnin hukuktan döneceği apaçık ortadadır. Ancak hukuksal süreç ve sonrası ortaya çıkaracağı durumun daha büyük karmaşalar oluşturduğu da bilinen bir gerçektir. Metnin ne kadar kukuk, kanun ve yasalardan uzak yazıldığı ile ilgili bir özel bilgi vereyim. Varsayılan yönetmelik yazıldığında her yasal düzenleme gibi kurum içi hukuk bürosuna gönderilir. Bu yönetmelikte gönderilmiş ve aldığımız bilgiye göre MEB hukuk bürosundan üç defa hukuksuz olduğu içn red edilmiştir. En sonunda hukuk bürosuna sunulmadan üst imzaya gönderilmiştir.

Bu konudan haberdar olan sizlerin BİMER, CİMER ve sendikalarınıza yasal talepleriniz ile bizlerin Bakanlıkta muhataplar ve sendikalardan paydaşlar ile yaptığımız görüşmeler sonrası Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ ilgili Genel Müdüre yönetmelik konusunda dinlemesini ve buna göre düzenlemesini emretmiş ancak ilgili genel müdür özellikle 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu ve 657 DMk ile koruma altına alınmış hakları kırmızı çizgi olarak göstererek görüşmeyi tıkamıştır.

Sayın Bakanımız ve Müsteşar ile görüşmeler, sendika genel merkezleri ve şubelerinin tepkileri, milletvekillerinin soru önergeleri ve basın açıklamaları sonucu şu an için söz konusu yönetmelik imzadan çekilmiştir.

Bu konuda üyeleri olan bizlerin haklarını savunan sendikalara ve olayın yanlışlığını fark eden siyasi partilere, bizlerin bu konuda yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Güncelleniyor…

Sunum Dosyası:
drive.google.com/open?id=0B1hdoapYhyprWkVGNVR5NzFaMlU

 

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00