samsunpdr.org

samsunpdr.org

Rehberlik Kursu İle Öğrencinin Ruh Sağlığı ve Geleceği Yok Sayılmaktadır

Ocak 20
23:02 2016

“Allahü teâlâ, size emanetleri ehline vermenizi emreder…” (Nisa,58)

Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı Özel eğitim genel Müdürlüğü, Okul rehberlik hizmetleri kapsamında çalıştırılmak üzere Psikolojik Danışma ve Rehberlik  mezunları haricinde  bazı bölümlere,özel eğitim kurumlarında çalışabilmesi amaçlı  kısa süreli kurslar planlamış ve genelge ile uygulamaya koymuştur.
Yapılan çalışma bilimsellikten uzak, Eğitim bilimlerini ve çağdaş eğitim sürecini hiçe sayan, arz talep noktasında hiç bir gerekçesi olmayan bir  faciadır.
Ehil olmayanlara her şeyi teslim edebilirsiniz,her türlü zarara uğrayabilirsiniz veya başarılı olursunuz ancak öğrencilerimizi asla..
Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ilkeleri  bu hizmetin sistematik,planlı,bir süreç dahilinde,profesyonel kişiler tarafından yapılmasını ilke olarak önümüze koymaktadır.
Yine Rehberlik hizmetleri bireyin kendini tanıması gerçekleştirmesi,topluma uyumlu ve ruh sağlığı yerinde bireyler olmasına yardımcı olmayı hedeflediği amaçları içindedir ki bu amaçlar PDR yönetmeliğinde de bahsedilen amaçlardır.
Psikolojik danışma hizmetlerinin en önemli olmazsa olmazı psikolojik danışma  hizmetleridir ki bu  hizmet öğrencinin ruh sağlığı ile alakalı bir hizmettir. Öğrencilerin ruh sağlığı  bir kaç aylık kurslarla verilen sertifikalara emanet edilmesi hiç bir çağdaş ve geçerli eğitim sistemi tarafından kabul göremez. Kaldı ki hiç bir aile, çocuğunun ruh sağlığını, sertifikalara emanet etmez,edemez.
Milli Eğitim Bakanlığı zaten başarısız olan uygulamaları ve sistemin  dağınıklığında yine geri dönülmez bir hataya bulaşmaktadır. Geçmişte yapılan alan dışı atamalar ve uygulamaların başarılı olmadığı çok açık ortadadır. Psikolojik danışma hizmeti veremeyecek, Rehberlik gibi geniş bir disiplinde yeterli olamayacak bu konuda  eğitim almamış başka alan bölüm mezunlarının bu alana getirilmeye çalışılması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan  eğitim bilimlerine tamamen aykırı olduğu gibi öğrencileri hiçe saymaktır.
Okulların ve özel eğitim kurumlarının PDR hizmetlerine ihtiyacı vardır ve bu nedenle acil personel ihtiyacı karşılamaya dönük bir çalışma olarak gösterilmesi ise bir aldatmaca ve kandırmacadır.Halen Psikolojik danışma ve Rehberlik lisans mezunu alanında uzman 3500 kişi atanamamış boşta beklemekteyken, İhtiyaca binayen yapılıyor denmesi komik ve insanların zihinleri ile alay etmektir.
Gizil amaçlarının ne olduğunu bilemeyiz ancak yapılan çalışma ile Psikolojik Danışma ve rehberlik alanı talan edilmesi bir yana asıl olarak öğrencilerin ruh sağlığı,Mesleki,eğitsel,kişisel gelişimleri talan ediliyor.

Hiç bir öğrencinin ruh sağlığı ve geleceği   bir kaç aylık sertifikalara emanet edilemez.
Milli Eğitim Bakanlığı ve buna bağlı özel eğitim Genel Müdürlüğü, bu  amaçsız, özele  veya özel kişilere hizmet ettiği çok açık ortada olan uygulamayı derhal iptal ettirmeli. Çocuklarımızın ruh sağlığı ile geleceklerini günü birlik menfi amaçlara alet etmemelidir.
Bu uygulama  .bir ciddiyetsizliktir ve  uygulamaya Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanından önce aileler ,öğrenciler , öğretmenler karşı çıkacaktır.
Öğrencilerimizin, İnsanlarımızın, ruh sağlığını ,kendini gerçekleştirme yolundaki geleceğimizin, ehil olmayan kişilere teslim edilmesini, esefle kınıyor ve karşı çıkıyoruz.
Bu konuda Türk Psikolojik danışma ve Rehberlik Derneği  Genel Merkezimiz ile şubeler olarak işbirliği halinde gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mahkemelerimizde yasal olarak başvurularımız yapılmıştır. Bakanlık düzeyinde yapılan bu yanlış uygulama ile  ilgili gerekli makamlara sürekli bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca demokratik olarak mücadelemizi sürdüreceğimizi, öğrencilerimiz, aileleri ,Türk toplumu ve tüm PDR çalışanları olarak bilinmesini isteriz.

Oğuz ÖZAT
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Samsun Şube Başkanı

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Ocak 2022

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00