samsunpdr.org

samsunpdr.org

REHBERLİK PERSONELİ ‘TERCİH DÖNEMİ GÖREVLENDİRME’ AÇIKLAMAMIZ

REHBERLİK PERSONELİ ‘TERCİH DÖNEMİ GÖREVLENDİRME’ AÇIKLAMAMIZ
Haziran 13
14:05 2019

Rehberlik Personeli ‘Tercih Dönemi Görevlendirme’ Açıklamamız

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü, tercih dönemi görevlendirmeleri ile ilgili olarak tarafımızca yıllardır uyarılmakta ancak müdürlüğün tüm uyarılarımıza rağmen kanunsuz görevlendirmelerle ilgili en küçük önlem almadığı görülmektedir.

Halkımıza her tür hizmetin ulaştırılmasında gerekli önlemi almak ve düzenlemeleri yapmak, en başta bakanlığın ve bağlı birimlerin sorumluluğundadır. Geçmiş dönemlerden görüldüğü gibi yıllardır rehberlik personeli arkadaşlarımız, bakanlığın eksik prosedür ve uygulamalarına rağmen, tercih dönemlerinde özveriyle görevini yapmış ve milyonlarca öğrenciye hizmet vermiştir. Ancak gelinen noktada Türkiye Cumhuriyeti’ nin bir hukuk ve kanun devleti olduğu unutulmakta ve görmezden gelinmektedir. 2019 yılı tercih dönemi ile ilgili Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’nün kanunları hiçe sayarak ve insan haklarına ayrkırı biçimde çalışanın tatil hakkını gasp ederek yayımladığı klavuz, bu durumun sonucu olarak değerlendirilebilir.

Söz konusu kılavuzda tercih dönemi görevlendirme tarihinin dahi belli olmadığı görülmektedir. Dolayısıyla rehberlik personeli arkadaşlarımızın tatillerinin tam ortasına denk gelen bu hizmetin hangi tarihte yapılacağı belirsiz kalmıştır.

Öğretmenlerin ve eğitim personelinin yıllık izinleri, Anayasa ve insan hakları hükümlerine bağlı olarak 1739 ve 222 sayılı kanunlarla açıkça belirtilmiştir. Buna rağmen, söz konusu kılavuz ve tercih dönemi görevlendirmeleri ile ilgili uygulama, öğretmenlerin ve özellikle rehberlik personelinin tatilini anayasayı, kanunları ve insan hsklarını gasp etmektedir.

Tüm bunların yanında rehberlik personeline tatilleri gasp edilerek çağrıldıkları tercih dönemi görevlendirmeleri ile ilgili de herhangi bir görev ücreti ödenmemektedir. Oysaki benzer görevlerde, örneğin yetiştirme kurslarında tatil dönemi görev yapan öğretmenler 30 tl karşılığı ek ders ücreti almaktadır.

Rehberlik personeli yaz tatilinin ortasında binlerce kilometre öteden çağırılmakta buna rağmen personele görev yolluğu verilmemekte, görev ücreti ise tatil dönemine denk geldiği gözetilecek biçimde ödenmemektedir. Üstelik görevlendirmelerde gönüllülük esası gözetilmemekte, görevlendirmeler, kanunlara aykırı olarak, zorla yaptırılmaktır.

Tehberlik kadrosu personeline tercih dönemi görevlendirmelerde yapılan hukuksuz muamele kabul edilemez, uygulama memurluktan önce insan haklarına aykırıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili genel müdürlüğünün rehberlik personeli arkadaşlarımıza en azından hak ettikleri ücreti ödemeleri ve görevlendirmelerde gönüllülük ilkesini uygulamaları önemlidir.

Rehberlik personeli arkadaşlarımıza yapılan bu haksız ve kanunsuz uygulama için okul müdürleri aracılığıyla itiraz etme ve haklarını savunma yolu açıktır. Meslektaşlarımızın etkin bir şekilde, yapılan bu hak gaspına gerekli yasal tepki göstermelerini ve görevle ilgili taleplerde bulunmalarını, üye oldukları sendikalarını uyarmalarını önemle istiyoruz.


Bu noktada sendikaları da üyelerinin haklarını savunma noktasında göreve davet ediyoruz.

Türk PDR Derneği Samsun Şubesi Yönetim Kurulu

Tercih Dönemi Görevlendirme İçin Örnek Dilekçe: https://drive.google.com/open?id=1Wd5odP0bJlLS0b-cwDKC1GGsEd7Vgt9Y

Konuyla ilgili 16 Haziran 2016 tarihli yazımıza ulaşmak için tıklayın: https://samsunpdr.org/tercih-donemi-zorla-goreve-cagirmak-usulsuzdur/

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Mart 2023

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00