samsunpdr.org

samsunpdr.org

Rehberlik Personeli Yaz Dönemi Tercih Merkezlerine Zorla görevlendirilemez

Rehberlik Personeli Yaz Dönemi  Tercih Merkezlerine Zorla görevlendirilemez
Nisan 13
11:38 2017


Rehberlik Personeli Yaz Dönemi  Tercih Merkezlerine Zorla görevlendirilemez

2017 Teog ve Ösym Tercih danışmanlığı için Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün Tercih dönemi Danışman komisyonları kılavuzuna göre  Yaz tatilinde Rehberlik personelinin kendi okullarında görevlendirmek yerine belli bölgelere kurulan komisyonlarda görevlendirilmesi  yapılması yönünde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda rehberlik personeli okulunda bu hizmeti yapmakta kendi tanıdığı öğrencilere yıl boyu incelediği kendi okul türüne uygun şekilde  bilgi toplama hizmeti ile  en doğru tercih danışmanlığını yapmaktaydı . Bunun yanında açık lise öğrencileri, rehberlik uzmanı olmayan okulların mezunları, eski mezunlar için ise  il ve ilçe merkezlerinde bellirli bölgelerde  Rehberlik ve araştırma Merkezleri koordinasyonu ile gönüllü görev alan Rehberlik uzmanları ile komisyonlar kurulmaktaydı. Uygulama son derece düzenli ve küçük aksamalar dışında  profesyonel şekilde yürütülmekteydi. Oysa yeni uygulama başlı başına karmaşa oluşturacaktır ki:

Bu görevlendirmeler ile ilgili sakıncalar şunlardır:

1- Öğrencilerin tercih döneminde okullarına gidip tercih desteği alması  yerine farklı okullara bir çok okulun toplanması yığılma ve mağduriyeti getirecektir. hizmet aksayacaktır.

2-Rehberlik personelinin kendi okulunda yıllardır tanıdığı öğrenci yerine farklı hiç tanımadığı öğrenciye tercih danışmanlığı yapması yanlıştır. Eğitsel ve mesleki rehberlikte yöneltme ilkelerine aykırıdır.

3- Rehberlik Personelinin tatil  dönemidir ve bu 657 sayılı DMK ve bir çok kanun yönetmelikle açıkça belirtilmiştir bu nedenle görevlendirme kesinlikle gönüllülük ilkesi ile yapılabilir.

4- Görevlendirme farklı kuruma yapılmaktadır. 657 sayılı DMK,  farklı yer ve kurumlara Geçici süreli görevlendirmelerin gönüllülük ve süreli olması ayrıca atamaya yetkili makam tarafından yapılması gerektiğini belirtir.

5- Rehberlik personeli normalde 18 saat ücret alırken  bu dönemde 15 saat normal ek ders ücreti verilmektedir oysa ki cumartesi  hafta sonu kurs veren öğretmenlere 24 tl den ek ders ücreti ödenmektedir. Bu durum anayasanın ve kanunların benzer durumda ve işte  benzer ücreti alma konusunda hakkaniyet ilkelerine ve maddelerine aykırılık teşkil etmektedir.

6- Lise Rehberlik uzmanını teog  tercihine, Ortaokulda görev yapan Rehberlik uzmanını ise ÖSYM danışmanlık merkezlerine yerleştirilmesi ise başlı başına bir yanlıştır. Her Rehberlik personeli çalıştığı okul türünün üst eğitim kurumları sınavları ve tercihlerine uzmanlaşmıştır . Farklı sınavlar ve okul türleri ile ilgili kılavuzlar ve tercihleri konusunda bilgisi olması mümkün değildir. Rehberlik uzmanı bu noktada ancak mesleki boyutta danışmanlık,yöneltme ve mesleki, eğitsel rehberlik ilkeleri boyutunda teknik bilgiye sahiptir ki hizmetin profesyonel ve bilimsel anlamda yeterli düzeyde yapılması için  bu yeterli değildir.

7- Yapılan uygulama bir kılavuz ve yazıdan ibarettir oysaki Rehberlik personelinin yaz tatilleri kanunlar ve yasalar  belirlenmiştir. Hiç bir kılavuz,yönetmelik,genelge ve yazı Kanunların dışına çıkamaz ve kanunlara aykırı olamaz.

Bu konuda  hem aileler, hem öğrenciler mağduriyet yaşayacağı gibi Rehberlik personeli kanunlara ve yönetmeliklere aykırı görevlendirmeleri yapılarak hukuk devletine uygun olmayan bir uygulamaya maruz kalacaktır.

Rehberlik personelinin bu görevlendirmeler ile ilgili itiraz ve hukuki hakları vardır. Görevlendirmeyi istemiyorlar ise okul müdürlüğüne dilekçe ile itiraz edebilirler 15 gün içinde gelecek cevap ile bu kanunsuz görevlendirme iptal edilmediği takdirde  İdari dava açabilirler.

Bu konuda örnek dilekçemiz mevcuttur, ekten indirip kendinize göre düzenleyerek okul müdürünüze veriniz ayrıca
Yine Özel Eğitim Rehberlik Genel Müdürlüğüne, Milli Eğitim Bakanlığına  147 , bimer yoluyla itirazlarınızı yapınız.

Türk PDR-DER olarak Genel Merkezimiz İlgili Genel Müdürlükten yukarida ki çekinceler ve hatalar noktasında resmi olarak başvuruda bulunacaktır.

Ancak!! Yapılan uygulama Kanunlara aykırıdır ve yönetsel hatadır.Bu nedenle  bireysel olarak hak aranması gereklidir.Üye olduğunuz sendikanıza  iletişim kanallarından mağduriyetinizi belirtiniz . Sendikanızın bu konuda mutlaka gerekli çalışmayı yapmasını isteyiniz.

Oğuz ÖZAT
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Samsun Şubesi Başkanı

Görevlendirme İtiraz Dilekçesi: 
https://drive.google.com/open?id=0B1hdoapYhyprNDg5NjdBN1gzWWM

 

 

 

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00