samsunpdr.org

samsunpdr.org

Ruh Sağlığı Yasası 3. Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Ruh Sağlığı Yasası 3. Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı
Mayıs 12
12:36 2019

Ruh Sağlığı Yasası 3. Çalıştayı İstanbul’da Yapıldı

Çıkarılması gündemde olan Ruh Sağlığı Yasası ile ilgili, Ruh Sağlığı Platformu tarafından düzenlenen çalıştayın üçüncüsü 12 Mayıs 2019 tarihinde Işık Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesini temsilen şube başkanımız uzman psikolojik danışman Oğuz Özat katıldı. TÜRK Pdr-Der İstanbul Şube adına yönetim kurulu üyeleri Yasemin Güneri Petek ve Gülnihal Kaçıra Çapacıoğlu da çalıştayda yer aldı. Petek ve Çabacıoğlu, yaptıkları konuşmalarda önleyici ruh sağlığı hizmetlerinin önemine değinerek okul psikolojik danışmanlarının ruh sağlığı konusunda halkımızın ve öğrencilerimizin rahatlıkla ve ilk olarak ulaşabildikleri başvuru ve destek merkezi konumunda olduğunu belirttiler.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun şube başkanı uzman psikolojik danışman Oğuz Özat da ruh sağlığı yasa tasarısında psikolojik danışmanları ve tüm ruh sağlığı personelini ilgilendirecek olası çekinceleri dile getirerek öneriler sundu. Özat, ruh sağlığı yasa tasarısının bir nevi ‘psikiyatristler yasası’ olduğunu, psikiyatristlere dönük aşırı yanlılık içerdiğini, psikologların ya da psikolojik danışmanların gelecekte mağdur olmalarına yol açacağını, özel psikolojik danışma merkezi açma yetkisini psikolog ve psikolojik danışmanların elinden alacağını ifade etti. Ruh Sağlığı Platformu’nda PDR ve diğer ruh sağlığı alanı kapsamında yer alan bölümlerin görev alanı ve yetkilerinin açıkça belirtilmesi gerektiğinin altını çizen Oğuz Özat, bunların ileride sağlık bakanlığında yönetmeliklerle belirlenmesinin hatalı olacağını, ruh sağlığı mesleklerini ilgilendiren bu konunun yönetmelik yazan bir daire başkanının insiyatifine bırakılmayacak kadar derin olduğunu vurguladı.

Özat, ruh sağlığı izleme komisyonunda PDR ve diğer meslek örgütlerinden temsilciler olması gerektiğini de belirtti ve ruh sağlığı alanının Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik personelinin okullarda yoğun olarak çalışmaya başlamasıyla birlikte önem kazandığını, “bundan 20 yıl önce velilerimiz ve öğrencilerimiz psikoloğa, psikiyatriste gitmezken psikolojik danışmanların okullarda veliler ve öğrencilerle yaptığı çalışmalar sayesinde halkımız ruhsal destek almaya daha gönüllü hale gelmiştir,” sözleriyle ifade etti.

Özat, “PDR, ruh sağlığı meslekleri içinde sayısal yönden, dinamik yapısı ve çalıştıkları okul ortamı sayesinde en güçlü ortaktır, PDR yi ötelemek yok saymak ruh sağlığı alanını hedeflerine ve başarıya ulaşma noktasında güçsüz bırakacaktır. PDR eğitim alanında zaten tek başına mücadele etmektedir ve bu nedenle ruh sağlığı mücadele noktasında tecrübeli ve dayanıklıdır. Diğer ruh sağlığı alanlarının PDR’nin bu tecrübesini ve gücünü kullanmaktan imtina etmesi büyük hatadır,’ şeklinde gerek ruh sağlığı alanında gerekse alanı ilgilendiren sorun alanları ile mücadelede Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı’nın rol ve önemine değindi.

Ayrıca yaptığı konuşmada, psikologların hastanelerde döner sermaye alamadığına, atamalarının yapılmadığına, özel psikolojik danışma merkezleri açamadığına dikkat çeken Oğuz Özat, bu sorunların çözümünde ancak PDR camiasıyla işbirliği yaparak mücadele edilebileceğini, bu noktada psikologların psikiyatristlerle birlikte hareket etmeye çalışırken yalnız kaldıklarını belirtti ve sosyal hizmet uzmanları, PDR ve Psikoloji bölümlerinin ruh sağlığı alanında yaşanan sorunların çözümü ile mağduriyetlerin önlenmesinde birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunu dile getirdi.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin Milli Eğitim Bakanlığı rehberlik kadrosu derneği olmadığını, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları derneği olduğunu, yine de MEB rehberlik kadrosunda çalışan 3000 psikoloğun sorunlarının çözümünde derneğimizin destek ve yardımcı olduğunu sözlerine ekleyen Özat, psikolojik danışmanların diğer ruh sağlığı alanı bölümlerine yapıcı biçimde, çözüm noktasında da daha yaklaşımcı şekilde davrandığına dikkat çekti.

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00