samsunpdr.org

samsunpdr.org

Sözleşmeli Öğretmenlik ile İlgili Sorular

Sözleşmeli Öğretmenlik ile İlgili Sorular
Şubat 05
17:45 2017

Sözleşmeli Öğretmenlik ile İlgili Sorular

Soru: Sözleşmeli öğretmen adaylığı nasıl kalkar?

Cevap: Kadrolu öğretmen hükümlerinin aynısı uygulanır. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde Bakanlık Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce yapılacak planlama doğrultusunda adaylık eğitimine tabi tutulur.Adaylık sürecinde başarısız olan  sözleşmeli öğretmen İkinci yılda başarısız olduğunda sözleşmesi fesih edilir.

Soru: Sözleşmenin yapıldığı kurum hangisidir?
Cevap; Sözleşmeli öğretmen görev yaptığı  okul ile sözleşme yapar yani milli eğitim müdürlüğüne değil  okula bağlı kadrodur.

Soru: Sözleşme süresi ne kadardır

Cevap: Bir yıldır ve dört yılı geçemez .Dört yıl içinde sözleşme fesih edilmemiş ve yenilenmiş ise kadroya geçer.

Soru: Sözleşmeli öğretmenlerin İzin ve tatilleri nasıldır?

Cevap: Yönetmeliklere göre kadrolu öğretmenler ile aynıdır. Doğum  ve askerlik durumunda sözleşme fesih edilir  ancak sözleşme hükümleri ve hakları saklıdır, süre sonunda sözleşme yeniden yapılır.

Askerlik sonrası en fazla 30 gün içinde, Doğum sonrası en fazla bir yıl içinde sözleşme yenileme isteği talep etmek zorundadır.

Soru: Sözleşmeliyim ama norm fazlası oldum.

Cevap: Sözleşmeli öğretmen norm fazlası ise bulunduğu bölgede öncelikli olarak istekleri ve eğer aynı okula istekli fazla ise puan esasına göre yüksek puanlı  boş kadrolara Valilikçe atanır. Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen atamaları ayrı değerlendirme yapılır. Norm fazlası öğretmenin bulunduğu bölgede ihtiyaç yoksa başka bölgeye ataması yapılır kabul etmeyen öğretmenin sözleşmesi fesih edilir. Norm kadro uygulaması kadrolu Rehberlik personeli ile aynıdır.

Soru: Sözleşmem durduk yere fesih edilebilir mi?

Cevap: Sözleşme feshi için atanma şartlarından birini kaybetmeniz gerekir . Yıl içi performans değerlendirmesinde yeterli puanı alamaz iseniz sözleşme fesih edilir. Ancak hiç bir idare keyfi düşük performans veremez yıl boyunca düşük performansa neden olabilecek dayanakları resmi olarak ortaya koymaları gereklidir.Bu konuda yasal hakları saklıdır.

Soru: Sözleşmeli öğretmen yetki ve yükümlülükleri nedir?

Cevap: Sözleşmeli öğretmenlerin yetki ve sorumlulukları emsal kadrolu öğretmenler ile aynıdır.Farklı bir iş yaptırılamaz sorumlu tutulamaz.

Soru: Birden fazla okul ile sözleşme yaptırılabilir mi?

Cevap: Yönetmelikte bununla ilgili madde olmamasına rağmen, Bakanlık görüşü ve içtihadı nedeniyle  sözleşme sadece bir okul ile yapılabilir çünkü Sözleşmeli öğretmen Bakan tarafından yapılan atamadır. Bu konuda yetkili olan bakan ve illerde bakan adına yetkili validir.Atama ilgili okula yapılmıştır .Yeni bir okul için atama Yine bakanlık  ve bakan adına vali tarafından isteğe bağlı ve puan sistemi ile yapılmak zorundadır. Birden fazla okul ile sözleşme usulsüz ve hatalıdır.

Ayrıca Sözleşme yapılan okulda norm kadro bulunması ve bu kadroya yukarıda belirttiğimiz makamların atama yapması şarttır. İlgili yönetmelik Madde 16 2 fıkra açıkça yazar ki sözleşme yapıldığı an sözleşmeyi yapan okulun normu dolmuş olur.

29790 sayılı SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Madde 16  (2) Göreve başlatılma sırasında taraflar arasında hizmet sözleşmesi imzalanır. Sözleşme imzalayanlar görev aldıkları eğitim kurumlarında alanları itibariyle norm kadrolarla ilişkilendirilir.

 

Oğuz ÖZAT
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Samsun Şube Başkanı

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İSTİHDAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK: 
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/08/20160803-22.htm

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00