samsunpdr.org

samsunpdr.org

Tercih Döneminde Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı

Tercih Döneminde Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı
Haziran 16
19:07 2016

Tercih Döneminde Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı

Eğitsel ve mesleki tercih  Sadece bireyin değil,tüm toplumun geleceğini etkileyecek, ailenin  sonraki yaşamını şekillendirecek  Bir insanın eş seçiminden sonra yaşamında vereceği en kritik karardır.

Böylesine önemli ve etkili bir karar büyük gerilim yaratır. Böylesine önemli bir karar bireyin varoluşunu sağlayacaktır.

Özellikle veliler ve öğrenciler, tercih ve meslek seçiminde baş vurdukları kişinin diplomalarını ve eğitimlerini sorgulamalılar.

Bu konuda  en donanımlı eğitimi alan ve uzmanlık diplomaları olan  kişiler Psikolojik Danışma ve Rehberlik Lisans eğitimi almış Uzmanlardır.

Eğitsel ve mesleki tercihler konusu; Psikolojik danışmanlar olarak, Psikolojik danışma sürecinden sonra en teknik bilgi isteyen  en kritik görevlerimizden biri olduğunu düşünüyorum.

Tercih dönemleri yine başladı. Üniversite tercihleri ve lise tercihleri için meslektaşlarımız çalışmalarına incelemelerine başladılar. Tercih dönemi öğrencilerimize karar verme ve yöneltme hizmetleri noktasında destek olacaklar.

Tercih döneminde özellikle bir noktayı kaçırıyor ve bilgi eksikliği nedeniyle farkında olunmayan şudur. Kısa süren  tercih döneminde özellikle tercih merkezlerinde mesleki rehberlik asla yapılamaz. Mümkün değildir.

Yapılacak çalışma eğitsel rehberliktir. Bireye okul seçimi karar aşamasında, yöneltme hizmeti ,sınav ve tercih sistemi ile ilgili bilgi tamamlama, kılavuz ve tercih sıralamalarında teknik destek vermektir.

Çünkü; mesleki rehberlik uzun süreli gelişimsel dönemler itibari ile bireyin;

  1. Kendini tanıması
  2. meslekleri tanıması 
  3. Kendisi ve mesleği eşleştirmesi aşamalarıdır.

Bu aşamaya ulaşmada ise bireyin;

  • Yetenekleri
  • İlgileri ve
  • Değerleri 

Bu süreç anlık değildir.Uzun süreli gelişimsel dönemleri içinde yürütülür. Ayrıca bu süreçte kararına etki eden değil almasına yardımcı olan uzman pozisyonunda olmamız gereklidir.Tercih döneminde ise özellikle okulları dışında tercih merkezlerinde çalışacak Uzman arkadaşlarımız anlık yardım yapmaktadırlar. Gelen bireyi hiç tanımadıkları gibi hiç bir özellikleri hakkında da bilgileri yoktur.Bu nedenle verebileceğimiz yardım EĞİTSEL REHBERLİKTİR.Tercih sıralamaları ve seçmek istediği meslek ile ilgili üniversite ve liseleri fark etmesini sağlamaktır.Bu konuda alternatifleri sunmaktır.

Özetle Tercih merkezlerinde yapabileceğimiz yöneltme hizmeti sadece eğitseldir.  Bu noktada bireye seçtiği mesleğe uygun eğitim kurumları ve bölümlerini sunmaktan öteye bir şey yapamayız.

Türk psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Aynı zamanda Mesleki etik konusunda Ülkemizde PDR alanında denetim mekanizması sunan tek mesleki kuruluştur.Mesleğimiz ile ilgili Resmi oda ve Hukuksal düzenleme olmadığından Etik sınırlar ve mesleki yeterlilik konusunda bir çok sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle Rehberlik alanına geçmişte  gelmiş olan alan dışı  personelin Mesleki,eğitsel,kişisel;yine fen edebiyat fakültelerinde  eğitim alan psikoloji bölümleri,mesleki,eğitsel anlamda yeterli eğitimi almadıkları.Mesleki ve kariyer eğitimi noktasında dersleri olmadığını biliyoruz.

Mesleki rehberlik kişiye şu mesleği seçmelisin demek değildir

Eğitsel rehberlik kişiye şu okulu seçmelisin demek değildir.

İki boyutta Kişiye farkındalık kazanma, karar vermesinde yardımcı olma,alternatifler sunmaktır. Birey bunlar arasında karar vermesidir..

Yaptığınız yardım,” çikolata mı alsam,  sakız mı alsam” noktası değil bireyin hayatının dönüm noktası , toplum ve kişi yaşamı için en kritik noktasıdır. Bu işi ancak işinde ehil,yeterlilik ve yetkinliği olan bu alanda tek eğitim almış Psikolojik danışma ve Rehberlik mezunları yapmalıdır.

Peki aşağıda ki örneği PDR mezunu olmadığını nereden biliyorsunuz diye sorabilirsiniz?

Eminim çünkü Türkiye’de  dershanelerde çalışan PDR’ci sayısını 100’lerle dahi ifade edemezsiniz.

Dershanelerin %99 unda alan dışı eğitim almış felsefe,sosyoloji ve program geliştirme bölümü mezunlarının hatta kaçak olarak işletme mezunlarının çalıştırıldığını iyi biliyoruz.

İşte size örnek

Türkiye nin en büyük haber sitelerinden birinin blog kısmına bir katılımcı genç kızın  yazdığı yazıdan bir bölüm paylaşmak istiyorum.

Yazının başlığı çok önemli

“Rehber öğretmenlere güvenmeyin”

İlgili yazının kaynağı: blog.milliyet.com.tr/tercih-doneminde-rehber-ogretmenlere-guvenmeyin-/Blog/?BlogNo=318226

Sınav sonuçları açıklandı. Kolejlilerin çoğu sınavda çaktı, burslular parladı, benim gibiler arada sıkışıp kaldı. Bir elimde annemin eli , diğerinde sınav sonuç belgesi doğruca dershanenin rehberlik servisi…

Köşede oturup, milletin tercih sorununu memleket meselesi haline getirmiş rehber öğretmen. İnanın ondan o kadar nefret ettim ki yüzüne dair anı belleğime kazılı değil. Kendimi zorlayıp, gözlerimi kapadığımda kalın adının Serap mı Serpil mi olduğunu çıkaramadığım siyah çerçeveli gözlükleri olan, saçı küt kesimli kızıldan kahveye dönmüş bir sanrı beliriyor beynimde. Neyse ki güç bela sıra bana geldi. Puanıma ve yüzüme bakarak ardı ardına acı gerçekleri sıraladı. ‘’Fen lisesi senin için bir hayal (zaten biliyoruz), Anadolu tutmaz( çokta fifi), Zattırı zutu zorlarsak bir ihtimal değil( Rus ruleti oynuyoz sanki anasını satiim!)

O söylendi ben sustum, en sonun da dayanamayıp ‘’ Bu saydıkların zaten umurumda bile değil’’ dedim. Hışımla yüzüme baktı ‘’ Peki sen ne düşünüyorsun’’ dedi. Neyse ki benim tercihlerimi, bana sormayı kuş beyni akıl etmişti. ‘’Anadolu iletişim lisesi istiyorum’’ Dedim sesim, yavru kedi gibi çıkmıştı son anda fark ettim. Bana döndü.’’ o size çok uzak; hem Yıldırım’da sen Mudanya’da oturuyorsun. Hem çingenelerin içinde ne işin var. Oraları varoş mahalleler’’ Dondum kaldım, konuşamadım. Annem benim yüzüme ben, odada ki pencereye yöneldim. Onu Umursamaz görünmeliydim.’’ Ama çok istiyorum demekle yetindim.’’ ‘’Gel biz sana Anadolu Ticaret Lisesi yazalım, iletişim de önün kapanır, Üniversiteye giriş şansın azalır, ticaret okuduğunda gözle görülür bir mesleğin olur’’ Masalllaaağğ, masalllaağğ…

Çocuk aklı ve anne baskısı fazla direnemeden kabul ettim. O sıralar babam ata evler diye bir semtten ev almıştı. Oraya taşınma hayallerimiz vardı. Orda bulunan, hatta benim odam gözü ile bakıp asla benim olmayan o odadan okul olduğu gibi tüm çıplaklığı ile gözüküyordu.

Yazdık! Yazıkta, yazgımıza engel olamadık… Asıl hengâmede bundan sonra koptu.

O ilk tercih ettiğimiz okul beni birinci olarak almadı mı, sonra bir kaltak yüzünden gözü dönen babam nüfus cüzdanımı çalarak anneme ‘‘ Ya bu kâğıdı imzalarsın, ya da kızın o okula gidemez diye tehditler savurmadı mı? Hadi bunlar bide bunca işin arasında boşanmadı mı, ben ortada mal gibi kalıp düz bir liseye kayıt yaptırmak zorunda kalmadım mı?

Belki rehber öğretmenim kendini bir halt sanmasa, annemler boşansa bile ben o lisede okumak için gidiş geliş dört saatimi yol için harcamaya hazırdım. Ayrıca şimdi yüksek öğrenime de geçip, bir gazeteci sıfatıyla anılacaktım.

Şimdi ise ne mi oldu?

Hayallerim suya düştü, planlarım elimde patladı. Gerzek bir rehber öğretmenin gösterdiği yolun sonunda denize sıfır bir uçurum ila karşılaştım. Atlasam mı? Yoksa bir ağaç dalına tutunup bu engeli aşsam mı bilemedim doğrusu!

Bu zaman zarfında bir sürü Bayan spor spikeri piyasa da ün yaptı. Etrafa saçtığım hedef okları, bumerang misali geldi böğrüme saplandı. Siz siz olun tercih döneminde rehber öğretmenler bir yana, BABANIZA bile güvenmeyin. Kalbinizin sesini, mantığınız ile harmanlayın, ölçün biçin tercih listenizi hayalleriniz ile bezeyin.

Yoksa; başkalarının sözüne kanıp, onların adımları ile yürümeye kalkarsanız, alırsınız benim gibi babayı!”

Yazıda  resmen bir meslek faciası yaşanmaktadır.

İlgili kişinin bu mantık ve mesleki yetersizliği ile ne dersane ,ne okul,ne de bir danışmanlık merkezinde çalışmaması gerekmektedir.Bu kişinin Pdr mezunu olmadığı kesindir çünkü bu şekilde bir tutum ve kişi yaşamını yok edecek fikirler sunması asla meslektaşlarımdan beklenemez.

Öğrenciye okul ismi sunduğu gibi yöneltmede bir Uzmanın sfunmayacağı faktör olan okula uzaklık faktörü olacak şey değildir. Bu gibi konular birey ve ailesinin sosyo ekonomik yapısı ile alakalıdır ve uzmanın yoğunlaşacağı nokta değildir.
Ayrıca kararını vermiş öğrencinin kararına saygısızlık yaparak. Rehberliğin temel ilkesi olan demokratik  hak ve düşüncesine saygılı olma ilkesini de çiğnemektedir. Ayrıca  iletişimi de son derece zayıf,çatışma içinde yöneltme hizmeti yürütmektedir.

Hiç kimsenin  hatalı eğitsel ve mesleki danışmanlık yaparak, yukarıda serzenişte bulunan genç kızımızın yaşadığı duygulara ve olumsuzluğa düşürmeye hakkı yoktur.

Hiç kimsenin bir başkasının hayatını çizmeye hakkı yoktur.

Bireye yön gösteremeyiz,akıl veremeyiz. telkinle bir noktaya yöneltemeyiz.

Karar bireye aittir.

 Oğuz ÖZAT
 Türk PDR-Der
Samsun Şubesi Başkanı

About Author

Oğuz Özat

Oğuz Özat

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00