samsunpdr.org

samsunpdr.org

Travmatik Bir Yaşantı Olarak MOBBİNG

Travmatik Bir Yaşantı Olarak MOBBİNG
Kasım 12
12:58 2019

Mobbing Psikolojik Olarak Örseleyici Bir Yaşantıdır

Bireyin ruh sağlığı üzerinde örseleyici yaşantılara yol açan Mobbing kavramının açılımı; ‘işyerinde psikolojik taciz’ dir. Mobbing; işyeri, okul, kurum gibi belirli ortamlarda bireyi hedef alarak bir kişi ya da grup tarafından sistematik biçimde uygulanır.

Mobbing; birey üzerinde ciddi psikolojik örselenmelere, anksiyete ve davranış bozukluklarına, ciddi ruhsal hastalıklara yol açabilmekte, birey üzerinde travmatik etki yaratmaktadır. Bunun yanında mobbing ile başa çıkmak isteyen mağdur, olumsuz başa çıkma stratejileri benimseyebilmekte, bu durum madde bağımlılığı şeklinde dolaylı olarak istenmeyen sonuçlar biçiminde kendini gösterebilmektedir.


Mobbing; sistematik biçimde uygulanması, süreklilik göstermesi ve tacizci ile mağdur arasında bir güç dengesizliğinin bulunması nedeniyle aynı zamanda bir zorbalık davranışıdır. Ancak bu zorbalığın bireylerin konumu gereği aralarında güç eşitliğinin bulunduğu yatay türünün de eşit konumdaki çalışanlar arasında görülebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca yapılan araştırmaların çoğu, mobbing mağdurları arasında cinsiyet yönünden anlamlı farklılık bulunmadığını göstermektedir.

Mobbing, Bireye Karşı İşlenen Bir İnsanlık Suçudur

Saldırganlık örüntülü davranışlar kapsamında ciddi yıkımlara sebebiyet veren ve sözel, fiziksel, duygusal, hatta cinsel şiddet türleri ile kendini çok farklı boyutlarda gösterebilen mobbing, aynı zamanda bir insanlık suçudur.

Mobbing ya da işyerinde psikolojik taciz, dilimize uygun görülen ifadesi ile bezdiri; insan hak ve özgürlüğüne, insanın psikolojik bütünlüğüne, psikolojik ve fiziksel sağlığına, bireyin yaşamına karşı işlenen bir insanlık suçudur. Mobbing suçuna karşı bireyi korumak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ nın 5. Maddesi (1) kapsamında ele alındığında devletin amaçları ve görevleri arasında düşünülebilir.


Bununla birlikte mobbing; Türk Borçlar Kanunu, Türk Medeni Kanunu, İş Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ‘ nda ilgili maddeler gereğince suç kapsamında değerlendirilebilmektedir ve Türk ceza Kanunu’ nda mobbing davranışına konu olan eziyet etme, şantajla bulunma, tehdit etme, hakaret etme, ayrıcılığığa maruz bırakma, bireyin huzurunu bozma, bireyin haberleşme özgürlüğünü engelleme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme gibi eylemler kapsamında da suç olarak değerlendirilebilir. Tüm bunlara ek olarak ‘İşyerinde Psikolojik Tacizin (Mobbingin) Önlenmesi Genelgesi (2011/2) 19 Mart 2011 Cumartesi Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Genelge kapsamında ‘2. Bütün çalışanlar psikolojik taciz olarak değerlendirilebilecek her türlü eylem ve davranışlardan uzak duracaklardır’ maddesine de yer verilmiştir.


Mobbing Karşısında Bireyler Yaşal Yollara Başvurma Hakına Sahiptir
Mobbing mağdurları, gereken psikolojik ve hukuki desteği almaktan çekinmemeli ve bireyselliğine, insan hak ve hürriyetlerine karşı işlenen suç kapsamında yargı yollarının açık olduğunu bilmelidir.

(1) Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya,k insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Kasım 2022

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00