YGS,KPSS,ALES,LYS,KPSS gibi genel bilgi belirleyen sınavlara Tabi ki uzun soluklu,planlı çalışma gerekmektedir.
Bu tür sınavlara vizelere finallere veya okul içi sınavlara çalışıldığı gibison gün,son ay,son hafta çalışmak pek bir şey getirmeyeceği gibi geniş bir bilgi dağarcığı isteyen bilgi ranjı büyük olduğundan bilgilere boğulma,karıştırma,bilinen bilgilere ket vurma durumları yaşanabildiğinden başarı düşüklüğü bile yaşanabilmektedir.
Evet, böylesine geniş kapsamlı bilgi sorgulanan sınavlara hazırlanmak olayın %70 ise Sınav haftası yapılması gerekli olan aşağıdaki bilgileri uygulamak ta başarı açısından kalan oranı kapsamaktadır.
Bunlar nedir?
SINAV ÖNCESİ:
1-Sınav haftası mutlaka uyku saatini düzenlemek gerekmektedir.
Uyku zamanını sınav günü saat kaçta kalkılacak ise bir hafta önceden başlayarak hep aynı saat de kalkmaya başlayın bu şekilde beynininz ve vücudunuzun o saat de kalkmasına hazırlayarak zihinsel ve bedensel dinginliğinize hazır hale getirin.Bunun için tabi ki uyuma saatiniz de sabitle meniz gerekmektedir.
2- Beyninizi sınav saati soru çözecek hazırbulunuşluluğa getirin
Sınavdan bir hafta öncesinden itibaren her gün sınav başlangıç saatinde,sınavda kaç soru soruluyorsa o kadar soruyu çözün.ancak sınava son gün kala bu çalışmayı ilgi karmaşası yaşamamak ve yapamadığınız sorular nedeniyle bilgi azlığı sendromu yaşamamak için yapmayın.Bu çalışma ile bilişsel yapınızı sınav saati soru çözmeye alıştırmış oluyorsunuz ve sınav esnasında bedeni ve bilişsel yapınız zorluk çekmeyecektir.
3-Son hafta ağır yemekler yemeyin.
Vücudunuzun alışkın olduğu yemekleri yemeğe gayret gösterin.Vücut organizmanızın olası olumsuz tepkiler vermesine neden olabilirsiniz. Meyve yemeyi arttırın. Ayrıca yemek saatlerinizi sabitleyin. Son bir hafta boyunca kahvaltıyı  sınav günü yapacağınız kahvaltı saati ile aynı yapın. Ayrıca sınav sabahı ve öncesi akşamı bedeninizi ve sindirim sisteminizi olumsuz etkileme olasılığına karşı pek yemediğiniz gıdalar yemeyin. Aileniz özellikle anneler o sabah ve önce ki akşam özel bir şeyler ağır yemekler yaparak çocuklarına ödül verme peşine giderler ki bundan kaçının.
5-Sınav merkezinizin olduğu yerde kalın.
Sınav merkeziniz farklı şehirde ise mümkünse sınav merkezinize yakın yerde kalın ve kalacağınız yeri ayarlayın ve en az üç gün orada kalarak yatağınıza ortama ve yemeklerine alışın. Yani sınav sabahı uzun yolculuk yapmayın.
4.Son hafta çalışmaya devam ancak yavaş yavaş azaltın ve eğlenin 
Daha çok arkadaşlarınızla,ailenizle zaman geçirin eğlenceli ortamlarda bulunun sınavı düşünmekten uzaklaşın.Aileler ve arkadaşlarınızla sınavı konuşmayın konuşmamalarını isteyin.
5- Sınav yerinize önceden gidin
Mümkünse cuma günü sınav yerinize gidin, binanıza göz gezdirin orada adresin ve binanızın doğru mu olduğunu okul görevlilerinden de sorarak emin olun. Aynı isimde okullar semtler olma olasılığına karşı dikkatli olun. Kullanacağınız toplu taşıma aracı ise onları kullanın Bir nevi gidiş tatbikatı yapın
5.Sınav günü planınızı yapın
Sınav kimlik kartınızı,Resimli nüfus cüzdanınızı, ne giyeceğinizi,Su şişenizi,Nasıl gideceğinizi mutlaka planlayın sürprizler yaşamayın.Sınavla ilgili belgeleri gözle görülür bir noktaya koyun ve ailenize de yerini söyleyin.Sınava giderken bunları nerede Taşıyacağınızı belirleyin.
6- Sınav sabahı yapılacakları bir kağıda listeleyinSINAV GÜNÜ VE SINAV
1- Sınav günü en az bir saat tolerans ve boşluk olacak şekilde kalkın.Güzel bir kahvaltı yapın sohbet edin.
2-Yapılacaklar Listenizi çıkarın ve yapılacakları yapmaya başlayın ve yaptığınız maddeye tık koyun.
3-Kalem,silgi kalem traş,telefon,saat,takı her türlü eşya,Madeni para ,elektronik her türlü eşya ve anahtarla sınava girmek yasaktır.Bunları almayın(Kalem,silgi,kalem traş,şeker bir paket halinde sınavda size verilecektir)
4-Sınavdan 1.5 saat önce sınav yerinde hazır olun. Sınavdan bir saat önce binaya almalar başlayacaktır.
5- Su alın
6-Sınav öncesi binadaki lavabolarda ihtiyaçlarınızı giderin.Sınav öncesi çok fazla sıvı almayın.
7-Sınavda çok fazla su içmeyin yudum yudum alın.Şekeri sürekli ağzınızda tutmayın aralıklarla bir kaç dk şeker alın.
8-Kitapçığınıza ve Cevap kağıdınızı kontrol edin
Kitapçığın da eksik sayfa var mı ,Cevap kağıdınız size ait mi bilgileri kontrol edin ve kitapçık grubu ile cevap kağıdınızda ki grup aynı mı kontrol edin
9-Sınavda en iyi bildiğiniz dersten başlayın
Zihniniz diri iken bildiğiniz garanti soruları yapın.Bildiklerinizi yapmak güven ve motive de sağlayacaktır
10-Turlama tekniği kullananın
Bütün soruları hızlıca bakın.bildiğiniz soruları yapın.Uğraşırsanız Yapabileceğiniz soruların başına tek işaret(soru işareti,ünlem,yada başka) Zorlanacağınız ama uğraşarak yapabileceğinizi düşündüğünüz sorulara iki işaret,Yapamayacağınızı düşündüğünüz sorulara üç işaret koyun.
Bütün sorular bitince ikinci turu başlatın ve tek işaret koyduğunuz sorulara bakın .
Üçüncü tur a zaman kalırsa yapamayacağınızı düşündüğünüz soruları gözden geçirin.
11-Asla atmasyon yapmayın.
Şansınızı kullanmayın.Bazı uzmanlar iki seçeneğe düşünce % 50 şans olduğunu ve yakın olduğunu düşündüğünüz seçeneği işaretleyin diyor ama bu da son derece yanlıştır.Kesinlikle emin olmadan işaretlemeyin.
Az soru yapın ama bizim olsun.Doğrularınızı yanlışla heba etmeyin
12 Kalemizle her yeri çizmeyin önemli kelime ve cümleleri çizin
13-uzun metinli sorularda önce soru kökünü okuyun
Paragraf,cümle anlatımlı sorularda önce sorunun sizden ne istediğini öğrenin ve bu bağlamda okuyun
14- ilk aklınıza gelen seçeneğin doğru olma olasılığı yüksektir işaretleyin.Ancak soruyu iyice irdelediğinizde çok fazla emin olduğunuz farklı bir durum varsa o zaman kararınızı değişin.
15-Son 20 dk nızı mutlaka kaydırma riski ve diğer durumları kontrol için bırakın.Ancak tüm sınav süresini mutlaka kullanın.
16-Soruyu cevapladığınız da hemen cevap kağıdında işaretleyin, en sona bırakmayın.
bu şekilde hem kaydırma riski yaşamazsınız hemde cevap kağıdında doğru kutuyu karalarken bilişsel işlemlerden uzaklaşarak bir nevi beyninizi sorulardan uzaklaştırmış kısa süre de olsa dinlendirmiş olursunuz..
17 -Soruya çok takılmayın en fazla 2-3 dk olmadı hemen sorunun başına yapamadığınız a dair işareti koyun, başka soruya geçin,sonra ki soruda da mı takıldınız atın kalemi masaya azıcık dinlenin çevreye bakın inceleyin uzaklaşın sorulardan
ÇOK ÖNEMLİ

Yıllardır gözlemlediğim şey şudur.En başarısız ve bilgi eksiği öğrencilerin bile 15-20 soru yapacak düzeyde olduğu ancak yanlış sorular yaparak eksiye düştüklerini gördüm.Oysa yanlış yapmasalar bu soru sayısı ile barajı geçebilecekler.Bu nedenle asla ama asla emin olmadığınız soruları boş bırakın.Bir tane olsun bizim olsun..