samsunpdr.org

samsunpdr.org

Yönetmelik Konusundaki Etkinlikler ve Sorumluluklarımız

Yönetmelik Konusundaki Etkinlikler ve Sorumluluklarımız
Mayıs 07
21:43 2017

Yönetmelik Konusundaki Etkinlikler ve Sorumluluklarımız

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tüzel bir kuruluştur. Bakanlar kurulu kararı ile onaylanmış, bakanlık ve devletin bir meslek alanında muhatap aldığı resmi bir yapıdır. Genel Merkez ve Şube Başkanları,  Yönetim Kurulları ve Üyeleri vardır. Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkanları demokratik seçimlerle gerçek kişi olan üyeleri tarafından seçilir. Yapının tamamı İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı na bağlı olup, Dernekler Kanununa tabi çalışır; tüm faaliyetleri denetime tabidir.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun; yaptığı akademik, bilimsel faaliyetleri, özlük ve mesleğin gelişimi ile ilgili çalışmaları vs. yönetim kurulları kararları ile alınır. Üyeleri, mezunları, öğrencileri tarafından resmi olarak iletilen önerileri, çalışmaları, etkinlikleri yönetim kurullarınca uygun bulunur ise kabul edilir.

Rehberlik yönetmeliği değişikliği duyumu alındığında bir yol haritası çizilmiş, Türk PDR-Der Genel Başkan ve Şube başkanları ilgili kurum ve kişilerle reel görüşmeler yaparken, camianın bakanlıklar ve ilgili kuruluşlara doğrudan talepleri önemli olmuştur.

Bu süreçte yapılan tüm çalışmalar gerçek kurum kuruluşlarla eşgüdüm halinde yapılmış ve bunun son derece önemli ve de başarılı olunduğu görülmüştür. Resmi bir derneğin olmasının en büyük faydası devletin muhatap almasını sağlamaktadır.

Kurumsal olarak yapılan çalışmalarda kullanılan cümlelere kadar dikkatle belirlenmektedir. Örneğin; yapılan etkinliklerde çağdaş eğitim ve PDR hizmetlerinin önemi öne çıkarılmış, işten kaçılıyor algısı oluşmaması için mesai önplana çıkarılmamıştır.

Bu süreçte kurumsal olarak sosyal medya etkinliklerine de yer verilmekle birlikte, sosyal medya hiçbir zaman asli mücadele platformu olmamış, mevcut reel görüşmeleri destekleyici unsur olarak kullanılmıştır.

Gerçekliği bilinmeyen sanal profillerin; yönetimlerinin ne şekillerde belirlendiği, amaçlarının ne olduğu belli olmayan sanal oluşumların ne amaca hizmet ettiği belli olmayan etkinlik ve çalışmalarına duyumlar üzerine kurumsal olarak katılım; ihtiyaç duyulması halinde muhatap bulunamayacağından, söz konusu değildir. Etkinliklere katılım kararında şahısların Türk PDR-Der Genel Merkezi ya da Şubelerine resmi olarak başvurmaları ve yönetim kurulunun onayı gerekir.

Derneğimiz bilgisi ve onayı dışında, meslektaş ve öğrencilerimizin hassasiyeti, ilgisi üzerine  internet ortamında hemen her gün bir kampanya ortaya çıkmaktadır. Üyelerimiz de dahil isteyen herkes , özgür irade ve bireysel kararıyla istediği kampanyaya tabi ki katılabilir. Ancak resmi olarak onaylanmayan hiçbir etkinlikte Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ve Şubelerinin sorumluluğu bulunmamaktadır.

Resmi bir temsili, resmiyeti bulunmayan sanal oluşumların ve bunların hangi (demokratik!) yollarla belirlendiği belli olmayan, sosyal medya profilinden öte gitmeyen yöneticilerinin günübirlik, keyfi karar ve hareketlerine göre yol haritası çizilmesi mümkün değildir!

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Samsun Şubesi Yönetim Kurulu

 

About Author

samsunpdr

samsunpdr

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.

[ultimatemember form_id=4523]

Takvim

Haziran 2021

Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Fotoğraflar

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

İletişim

(362) 999 1090 - (533) 151 7470
Çiftlik Mah. Lise Cad. No:32 B Blok Kat:3 Daire:3 55060 İlkadım/SAMSUN
Pazartesi.....:
Salı.............: 12:00–18:00
Çarşamba...: 12:00–18:00
Perşembe...: 12:00–18:00
Cuma..........: 12:00–18:00
Cumartesi...: 09:00–15:00
Pazar..........: 09:00–15:00